Největší vítězství v životě, je vítězství nad svou vlastní pýchou.

Kung Fu - Tai ji quan

Tai ji quan patří do rodiny vnitřních stylů. Jako je Pakua, Xing yi atd. Tyto styly využívají ve svých pohybech a úderech vnitřní sílu tzv. čchi. Vznik a vývoj Tai ji je podle čínských legend přisuzován taoistickému mistrovi  Zhan san Fengovi, který žil údajně ve wundangských horách. Říká se, že když sledoval, jak jsou adepti vnějších bojových stylů po tréninku zničení a upocení, snažil se vytvořit styl, který by byl stejně bojovně efektivní, ale zároveň by tolik neničil tělo. Díky tomu vzniklo tai ji quan, které klade důraz na uvolnění celého těla, vnitřní koncentraci a hromadění vnitřní energie v těle.

- - -Asi nejznámější v dnešní době je styl rodiny Yang. Je to poměrně mladý styl, jehož základy stojí na principech taji ji rodiny Chen (čen). Styl Yang vytvořil mistr Yang Luchan, který sloužil v rodině Chen a po večerech tajně cvičil jejich styl. Vše se po čase provalilo, ale pro jeho nadání zůstal na dále ve vesnici a trénoval u mistra Chen Changxinga.

Dále oficiálně existují ještě 2 styly a to styl Wu a styl Sun.

Styl Wu vytvořil mistr Wu Yu Xiang (1812-1880) z hrabství Yongnian. Byl vytvořen na základě staré školy rodiny Chen, kterou se naučil od Yang Luchana.

Styl rodiny Sun vytvořil mistr Sun, který byl expert na bojový styl Xing-yi a Pakua. Tai-ji začal trénovat ve svých 50 letech. Časem vytvořil nový styl, který spojoval prvky těchto 3 škol. Ve svém pohybu je podobný stylu Yang, ale teorie vychází ze stylu Xin-yi.

- - -V dnešní době se tai ji cvičí nejenom v Číně, ale po celém světě, kvůli zdravotním účinkům, které jsou nezanedbatelné. Relaxace celého těla, uvolněné, přirozené dýchání, vláčné kruhové pohyby a cvičení rozvádění vnitřní energie do celého těla, uvolňují dráhy pro proudění energie, zlepšují funkci svalů, kostí a trávicího systému.

Proto je Tai ji Quan vhodný pro zlepšení kondice. Kromě toho dokáže koncentrovaná mysl dát odpočinout nervovému centru a zlepšuje motoriku pohybů. Během několika posledních let výzkum prokázal, že některé zdravotní účinky tai ji, jako je např.: neuralgie, neurastenie, kardiovaskulární problémy, vysoký krevní tlak, artritida, hemeroidy, diabetes atd.

- - -Kromě sestav se zde cvičí i párové přetlačování rukama. Při tomto cvičení dva adepti stojí proti sobě, ruce mají neustále spojené a trénují svůj smysl pro dotyk kůží i pro pohyb celým tělem. V tomto cvičení se používají jak pohyby, které odvádějí ruce protivníka, tak různé odtlačování, páky, stahování atd. Adepti se učí zacházet i se zbraněmi jako je: meč, šavle, kopí, dvojitá šavle atd. Tai ji ať už ho berete jako relaxační nebo bojový styl je vhodný pro všechny věkové skupiny, udržuje tělo v kondici do vysokého věku a pomáhá vás dostat do psychické pohody.