Moudrost Lao Tse: Kdo zná druhé, je chytrý. Kdo zná sám sebe, je moudrý.

Kung Fu - zbraně

V čínském kung-fu ( Wu-shu ) se během staletí vytvořilo a vymyslelo velké množství nejrůznějších zbraní, ať už dlouhých, krátkých či párových. Jen v samotném Shaolinu musel každý adept zvládnout osmnáct základních zbraní. Mezi nejzákladnější a které zároveň vyučujeme, patří:

- - -Hůl (kun):
Patří mezi dlouhé zbraně. Je vysoká do výšky hlavy. Je to velmi účinná jak na větší vzdálenost tak i na blízko. Dá se s ní udírat, bodat, podmetat, páčit. Hůl byla velice často používána mnichy ze shaolinu.

- - -Šavle (Dao):
Je to rychlá a dynamická zbraň. Na konci rozšířená a ztenčená. Prioritou při cvičení se šavlí je rychlost a síla. Šavle je velmi variabilní v technikách. Hojně byla používána císařskými vojáky.
 

- - -Meč (Tien):
Tato zbraň je úzká s ostřím po obou stranách. Pohyby se provádí přímé (bodání), kruhové (bloky). Tělo musí být měkké a uvolněné. Využívá se hodně síla zápěstí. Cvičení sestav s mečem vyžaduje plynulost a ladnost pohybů.

Železný bič (pien):
Jedná se o zbraň složenou ze železných plátků spojených kroužky se železnou špicí na konci. S touto zbraní se motá kolem těla v různých směrech ve veliké rychlosti a při útoku se vyhodí špice proti útočníkovi. Je důležité držet směr motání, jinak si může cvičící sám ublížit. Železný bič se používá i jako párová zbraň.

- - -Halapartna (Pu dao):
Je to velmi účinná a razantní zbraň. Vyžaduje od cvičence velkou fyzickou sílu. Samozřejmě, pokud nepoužíváte soutěžní plechový typ. Využívá se jak kovová část pro sekání, bodání atd., tak i dřevěná násada pro údery jako s holí.
 

- - -Háky (Šan gou):
Tato zbraň se používá pouze v páru. Používá se zde půlměsíc a špice na konci zbraně nebo ostří jako u meče. Hák na konci slouží k zahákování protivníkovy zbraně.
 

- - -Kopí (Cian):
V čínském kung-fu je považováno za krále zbraní. Pohyby, techniky a aplikace s kopím vyžadují od cvičence neustálé procvičování po celý život. Kopí je dlouhé na délku paže nad hlavou. Pod špicí jsou připevněny střapce z koňských žíní, které zabraňují stékání krve po tyči a zároveň mátou protivníkovy oči.

Toto je jen stručný výpis těch neznámějších zbraní. Kromě těchto to jsou například: různé sekery, palice, nože, tonfy, krátké hole,Pakua dao, pakua tien, ocelový vějíř, san tien kun (trojdílná tyč) a další.